A 2. világháború egyik fordulópontja volt a partraszállás. 80 év után is az európai béke emlékezetének központi eseménye a normandiai megemlékezés.
2024. június 06. 09:44
6 p
3
4
162
Mentés
Nyitókép: Katonák gyakorolják a partraszállás imitálását a normandiai események 80. évfordulójára Colleville-Montgomerynél 2024. június 5-én / fotó: Artur Widak / Anadolu via AFP
Nyolcvan évvel ezelőtt ezen a napon kezdődött a modern hadviselés egyik legvakmerőbb hadművelete, az Operation Overlord nevű akció a normandiai partoknál. A D-napon, másként a „leghosszabb napon"
hétezer hajón, szállító vízi járműn több mint 150 ezer amerikai, brit, kanadai és francia katona kísérelt meg partraszállást
a náci német alakulatok által elfoglalt Franciaország északi tengeri partszakaszán.
Öt partszakaszon érkeztek a brit szigetország felől a katonai szállítóhajók, tízezer harci járművet tettek ki a partokra. Eredetileg június 5-én lett volna a nagy nap, de a viharok miatt másnapra halasztották. Egy elterelő hadművelettel a szövetséges erőknek sikerült megosztaniuk a német parti védelem figyelmét, így a Gold nevű partszakaszon a katonáknak sikerült kitörniük a partra, ahol kialakítottak egy beszögellést, innen pedig fedezni tudták a szomszédos tengerparti részeket.
Éjjelre az öt frontvonalból négynél áttörtek, és megkezdték a benyomulást a szárazföldi területekre.
Omaha Beach-nél azonban a német védelem kitartott, és súlyos veszteségeket okozott az ott rohamozó amerikai egységnél.
A bátor, hősies és rettentő kockázatos katonai akció során 4400 szövetséges katona vesztette életét, és 9000 társuk sebesült meg vagy tűnt el nyomtalanul. A német oldalon megközelítőleg hasonlóak voltak a veszteségek.
A világ eddigi legnagyobb tengeri hadművelete áttörte a német vonalakat, és bár a kemény német ellenállás miatt nagyon lassan tudtak előrehaladni a szövetséges csapatok, a fölényben lévő légierő segítségével településről településre szabadították fel a francia földeket, augusztus végére pedig már Párizs is a kezükbe került.
Ekkorra a harcokban elesett vagy súlyosan megsebesült a szövetséges erők állományának egytizede,
mégis, Franciaország felszabadításával a náci Németország defenzívába került, a normandiai partraszállás tehát a második világháború menetét megfordító világtörténeti jelentőségi esemény volt.
Megemlékezések több helyszínen
Az egykori katonák ma a kilencvenes éveikben járnak, adatok szerint a brit katonák közül maximum százan élhetnek még – közülük 23-an részt vesznek a csütörtöki 80. évfordulós ünnepségeken Normandiában (körülbelül ennyi amerikai túlélő lesz szintén ott), és 21 volt brit katona a Staffordshire-i brit megemlékezéseken hajt majd fejet elesett társai emlékére.
A normandiai központi ünnepségen mintegy húsz állam vezetője emlékezik majd a 80 évvel ezelőtti történelmi eseményekre.
Joe Biden, III. Károly király, Justin Trudeau, Emmanuel Macron a szövetséges erőket alkotó államok képviseletében, de ott lesz Olaf Scholz német kancellár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is. Az ukrajnai háború miatt Oroszország elnökét, Vlagyimir Putyint nem hívták meg a szervezők a nemzetközi megemlékezésre.
A jegybank alkalmazottai hősként viselkedtek: a náciktól, a nyilasoktól és a szovjetektől is óvták az értékeket. Az aranyat visszakapta hazánk, ám a zsidó vagyont amerikai főtisztek lopták szét.
Alig volt áram, fűtőanyag, élelem és víz, 41 emberre jutott egy vécé, tömegével haltak a gyerekek, végül megérkeztek a szovjetek. Veszprémy László Bernát történészt kérdeztük a felfoghatatlanról.
Egyetlen javítás is sokat elmond Potápi Árpád Jánosról, akit bonyhádi születésűként is elszakíthatatlan szálak fűztek ősei szülőföldjéhez. Veczán Zoltán nekrológja.
de France
2024. június 06. 10:01
Valamit azért hozott a Mandiner : egy szégyenletesen rövid és felszínes írást a 80 éve történt normandiai partraszállásról.
Szegény magyarok, tényleg el vagytok vágva az információtól, hacsak nem keresitek őket."
nem magánál keressük de France és nem is a Klubrádiónál...